Příklady využití konopí

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tibeth
Administrátor fóra
Reactions:
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 27. dub 2017 21:26:32

Příklady využití konopí

Příspěvek od Tibeth » stř 31. kvě 2017 3:31:02

Proč je konopí tak užitečné ? *leaf*

Všestranné využití této byliny je opravdu jedinečné. V celé přírodě i historii lidstva těžko najdete jinou rostlinu, která by byla stejně tak užitečná jako právě Konopí. Pojďme si ukázat pár příkladů :


Konopný olej

Díky výjimečně vyváženému zastoupení nenasycených esenciálních mastných kyselin je konopný olej považován za vůbec nejhodnotnější z rostlinných olejů. Konopný olej je vhodný nejen ke konzumaci, ale také pro farmaceutické využití. Posiluje totiž přirozenou bariérovou funkci pleti a napomáhá zlepšit její stav při nejrůznějších kožních onemocněních. Dokáže tlumit projevy aknózní pleti, lupénky, atopického ekzému, spálenin. Pleť hydratuje, regeneruje a zmírňuje její zánětlivé projevy.

Za studena lisovaný konopný olej obsahuje výjimečné zastoupení nenasycených mastných kyselin označovaných jako OMEGA 3 a OMEGA 6 (α-a γ-linolenová, kyselina linolová), dále fytosteroly, minerály (vápník, hořčík, draslík a železo) a vitamíny (A, B- skupiny, E, C a D). Většinu těchto bioaktivních látek si lidské tělo nedokáže "vyrobit" a je zcela závislé na jejich přísunu z potravy nebo vstřebáváním kůží. Tyto kyseliny mají výborné regenerační, zvláčňující, zklidňující, protizánětlivé a promašťující schopnosti a také posilují odolnost pokožky. Omega-3 blokuje tvorbu histaminu, a tím brzdí rozvoj alergické reakce. Konopný olej obsahuje omega-6 a omega-3 kyseliny v ideálním poměru 3:1, a pomáhá tak zmírnit nebo dokonce úplně vyléčit kožní problémy, jako je suchá pokožka, atopický ekzém nebo lupénka. Olej obsahuje i velké množství vitamínů (A, B1, B2, B3, B6, C, D a E), které ve spojení s nenasycenými kyselinami mají blahodárné účinky. Omezuje vznik nových vrásek, zmírňuje nebo zamezuje projevům akné. Působí velmi dobře také jako olejový zábal na vlasy a jeho vtírání do nehtových lůžek posiluje růst a zdraví nehtů.

Současný způsob života a stravování nezaručuje jejich dostatečný přísun, dlouhodobý nedostatek těchto látek je přitom jednou z příčin vzniku řady civilizačních chorob jako jsou poruchy trávení, onemocnění srdce a cév, snížená imunita, alergie, ekzémy a další. Konzumace konopného oleje zaručuje doplnění stravy o kyseliny OMEGA-3 a OMEGA-6, navíc z přírodního rostlinného zdroje, neupravované, komplexně působící a v ideálním poměru 1:3, který je nejbližší potřebám lidského organismu. Konopný olej mohou používat děti i dospělí, velmi vhodný je pro všechny osoby se zvýšenou potřebou doplnění esenciálních mastných kyselin.

Konopný olej má typickou, výrazně, lehce oříškovou chuť s zemitou až jemně pálivou dochutí. Je jemně nakyslý a méně mastný než jiné oleje. Používá se výhradně za studena - buď pro přímou konzumaci nebo na dochucení salátů, zálivek a již hotových pokrmů teplé kuchyně.

Konopná semena

Existuje 8 aminokyselin, které si tělo nedokáže vyrobit a další dvě, které si nedokáže vytvořit v dostatečném množství. Proto jsou nezbytné pro život a nazýváme je esenciální. Pokud by v naší potravě chyběla jen jedna z nich, povede to postupem času k nemoci a smrti. Tyto esenciální aminokyseliny, spolu s jedenácti dalšími, které z nich tělo vyrábí, tvoří vzájemnými vazbami strukturované bílkoviny, které jsou základním stavebním kamenem lidského organismu a vytvářejí enzymy (globulární bílkoviny), které jsou spouštěčem všech základních životních procesů.

Téměř tři čtvrtiny pevné tělesné masy je tvořeno proteiny. Tělo je konstruováno a udržováno úžasně komplexním systémem, který z aminokyselin a jejich menších částí staví proteiny. Konopné semínko obsahuje všech 8 esenciálních aminokyselin a je unikátní v tom, že 65% v něm obsažených proteinů je ve formě globulin edestinu a to je vůbec nejvíc v celé rostlinné říši! Globulin je jedním ze sedmi druhů jednoduchých proteinů. Jednoduché proteiny jsou tvořeny pouze aminokyselinami a neobsahují žádné neproteinová látky. Edestiny jsou rostlinné globuliny. A globuliny jsou klasifikovány jako globulární proteiny. Všechny enzymy, protilátky, mnoho hormonů a hemoglobin jsou globulární proteiny. Ty vykonávají veškeré tělesné životní procesy. Albumin, globulin a fibrogin jsou tři hlavní typy plasmových proteinů. Plazma je fluidní část krve, která dodává výživu tkáním. Séra těchto tří proteinů tvoří asi 80% plasmy jako takové a slouží tkáním v případě potřeby jako okamžitě přístupný zdroj aminokyselin.

Konopná semínka obsahují albumin, globulin, ale ne fibrogin (ten tělo přeměňuje na fibrin, látku zahušťující krev). Albumin je látka která vyživuje zárodek rostliny, předtím než se spustí proces fotosyntézy, ale najdeme ji například i ve vajíčku, kde dodává embryu kuřete enzymy nutné pro jeho vývoj předtím, než může samo začít přijímat potravu. Globulin je třetím nejvíce zastoupeným proteinem v lidském těle. Globuliny zajišťují mnoho enzymatických reakcí přímo v plazmě. Především jsou ale zodpovědné za přirozenou obranyschopnost organismu, která chrání lidské tělo před útoky škodlivých cizích mikroorganismů. Tělo používá globulární proteiny k výrobě protilátek, které útočí na infekční činitele napadající tělo. Globuliny, jako třeba gamma globuliny (též zvané imunoglobuliny), jsou naprosto nepostradatelné k udržení zdravého imunitního systému a tvoří první linii obrany těla.

Schopnost těla odolávat nemoci a uzdravit se závisí na tom, jak rychle dokáže produkovat obrovské množství protilátek k odražení prvního útoku. Pokud nemá dostatek globulinového materiálu k jejich vytvoření, může být armáda protilátek příliš malá a tělo podlehne infekci.

Nejlepším způsobem jak zajistit, že má tělo dostatek materiálu ke tvorbě globulinů, je jíst jídla s vysokým obsahem globulinových bílkovin. Protože je 65% bílkoviny v konopném semínku ve formě globulinového edistinu (nejvíce v přírodě) a obsahuje také množství albuminu, je pro tělo přímo ideálním zdrojem těchto cenných materiálů.

Konzumace konopných semínek dodává tělu všechny esenciální aminokyseliny potřebné k udržení zdraví, esenciální mastné kyseliny Omega 3, 6, 9 v poměru dokonale vhodném pro lidský organismus; dále pak mnoho stopových prvků - např.. jód, chrom, stříbro a lithium a zajišťuje přísun materiálu potřebného k vytvoření imunitu-tvořících gamma globulinů.

Úžasné léčebné vlastnosti konopného semínka dokazuje již fakt, že konopné semeno bylo použito k léčení nutričních deficitů pacientů s tuberkulózou (TBC) - těžkou, výživu blokující nemocí, která zapříčiňuje totální vyčerpání těla. (Studie výživových deficitů při tuberkulóze, Československo, 1955)

Jako semínko konzumovat: Světlá dužina konopného semínka má vysoký obsah hodnotných esenciálních mastných kyselin a lahodnou oříškovou chuť. Neloupaná semínka mají pevnou slupku, která není ideální k přímé spotřebě, i když mnoho lidí je takto pojídá. Vhodné je semínka alespoň namočit přes noc do vody, slupka tím změkne. Semínka se takto přidávají do salátů, dušených vegetariánských směsí, pečiva.

Jedním z lehkých způsobů jak z konopného semínka vytěžit jeho hodnoty je vyrobit konopné mléko.

Uživatelský avatar
Tibeth
Administrátor fóra
Reactions:
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 27. dub 2017 21:26:32

Re: Příklady využití konopí

Příspěvek od Tibeth » stř 31. kvě 2017 3:42:16

Kosmetika

Různými výzkumy bylo dokázáno, že kosmetické produkty s určitou koncentrací konopí působí blahodárně na pokožku. Proto se výrobci začali specializovat na výrobu těchto produktů. Dnes je možné na trhu sehnat širokou řádu kosmetických výrobků, jako jsou čistící emulze, vody, krémy, balzámy, mléka a mastiečný ochranný mikrofilm. Nechybí zde ovšem ani skupina důležitých vitamínů. Každý výrobce se může pochlubit originální recepturou.

Tyto produkty se člení do tří základních skupin a to na pleťovou, tělovou a vlasovou kosmetiku. Všechny se ale vyznačují silně antibakteriálními, protizánětlivými, protialergickými a regenerační vlastnostmi. Nevyskytují se v nich žádné halucinogenní nebo návykové látky. Zato vynikají vyživujícími prvky, které zpomalují procesy stárnutí. Také slouží k boji proti volným radikálům. Působí také preventivně proti různých kožním onemocněním.

Aktivní látky konopné kosmetiky

Olej lisovaný ze semen konopí je bohatý na omega-3 a omega-6 esenciální mastné kyseliny. Olej jich obsahuje až 80%. Do oleje se při lisování vyloučí rovněž kanabidiol (CBD), který efektivně tlumí záněty a do určité míry i bolest. Olej dále obsahuje fytosteroly, antioxidanty, terpeny, vitamíny a stopové prvky.
Extrakt získávaný z květů konopí obsahuje větší množství kanabidiolu.
Konopná semínka obsahují vysoký podíl proteinů imunoglobulinů, které stimulují imunitní systém.
THC tetrahydrokanabiol, jehož obsah v technickém konopí je v minimálním množství (do 0,02).

Pleťové přípravky z konopí udržují nejeden typ pleti vláčnější, hladší a mladistvější. Oddalují předčasnou tvorbu jemných vrásek, nezpůsobují vysoušení pokožky a chrání kůži před extrémními slunečními projevy. Zatímco po vlasové kosmetice jsou vlasy daleko pevnější a lesklejší.

Speciální kategorii tvoří masážní konopné oleje, ústní vody, zubní pasty, séra na opary, přípravky na pohybové ústrojí, krémy proti akné či celulitidě. Ke zvláště šetrné skupině patří všem konopná kosmetika pro děti, která má jedinečné složení.

Zvlášť pro péči o citlivou pokožku je velmi vhodné zvolit kosmetiku přírodní. To platí i pro konopnou kosmetiku, jejíž základ by měl tvořit za studena lisovaný konopný olej. Na našem trhu ji nabízí spousty výrobců. Nabízí pro každého široký výběr přípravků pro jeho konkrétní potřeby: pleťovou kosmetiku, masážní a koupelové oleje, tělová mléka a masti, vlasové přípravky.

Přírodní kosmetika z konopí

Konopná kosmetika a přípravky na péči o pokožku a vlasy se objevují i na českém trhu. Oslovili jsme proto jednoho z největších odborníků na fytofarmacii Dr. Jiřího Pantůčka, majitele rodinné firmy vyrábějící přírodní a léčebnou kosmetiku TOPVET, která nabízí ucelenou řadu konopné kosmetiky.

Jak konopí působí na pokožku ?

Konopí je bohaté na nenasycené mastné kyseliny, z nichž se v pokožce tvoří ceramidy. Tím se posiluje bariérová funkce pokožky. Při nedostatku ceramidů kůže vysychá, svědí, červená a stává se přecitlivělou. Konopí působí na pokožku silně protizánětlivě a antioxidačně. Toho se využívá k tlumení projevů stárnutí.

Pro koho je vhodná kosmetika z konopí ?

Kosmetika s vysokým podílem konopí je vhodná pro každého, kdo si přeje mít pokožku vláčnou, hladkou, hydratovanou a pružnou. Z léčebného hlediska je vhodná zejména pro ekzematickou, přecitlivělou a problematickou pokožku. Z hlediska kosmetického je vhodná jako prevence a ochrana pro pokožku, která je vystavena každodenní zátěži znečistěným prostředím velkých měst.

Jaký druh konopí se k výrobě kosmetiky používá ?

Pro kosmetické účely je používáno technické konopí, které obsahuje pouze minimální množství THC, přípravky tak nemohou způsobit závislost. Ostatní aktivní složky konopí jsou však zastoupeny v plné míře.

Jak výroba probíhá ?

V naší firmě klademe maximální důraz na to, aby aktivní látky byly zpracovávány šetrně a s ohledem na zachování biologické účinnosti rostliny. Tím je následně zaručena vysoká účinnost naší kosmetiky.

Uživatelský avatar
Tibeth
Administrátor fóra
Reactions:
Příspěvky: 22
Registrován: čtv 27. dub 2017 21:26:32

Re: Příklady využití konopí

Příspěvek od Tibeth » stř 31. kvě 2017 3:57:01

Konopí ve stavebnictví

Využití konopí ve stavebnictví se může zdát jako vtip, ale není tomu tak. Aplikace konopí ve stavebnictví není novou myšlenkou. Konopí bylo používáno při stavbách původních hrázděných staveb v Alsasku a při stavbách domků i v jiných oblastech Německa a dokonce i Francie.

Konopí představuje vynikající alternativu k dřevu. To dokonce v některých ohledech i předčí. Stavební materiály z něj jsou několikrát pružnější a zdravotně nezávadnější. Konopí totiž skvěle izoluje, dýchá a nepřitahuje plísně. Proto životnost materiálu je několikanásobně delší.
Z konopí se vyrábí desky sendvičového typu a izolační materiály s výbornými vlastnostmi. Konopná vlákna mohou nahradit i izolační materiál jako je skelná vata. Konopná vlákna na rozdíl od skelné vaty ale nedráždí plíce ani pokožku. Z konopí se dá dokonce vyrobit i náhražka betonu. Ve světě je několik firem, které se touto problematikou zabývají. Konopná náhražka betonu má srovnatelnou pevnost, je asi sedmkrát lehčí a pružnější, má lepší tepelné a zvukové izolační vlastnosti, lépe odolává přírodním nešvarům, propouští páry, je nepoživatelná pro hlodavce, termity a hmyz obecně, odpuzuje a odvádí vodu. Náhražka se vyrábí zvápněním a slisováním drti z konopných stonků. Ta se smíchá s vápnem, vodou a případně cementem. Konopný stavební materiál se využívá pro podlahy, stropy i omítku.

Největší využití má konopí v oblasti tepelné a zvukové izolace. Nejčastěji jde o termoizolační konopné rohože. Ty kromě konopí obsahují i polyesterová vlákna či materiály snižující hořlavost. Izolační materiály z konopí jsou recyklovatelné, neobsahují látky, které by nadměrně zatěžovali životní prostředí, mají skvělou odolnost proti prostupu vlhkosti, nepodléhají hnilobě a nejsou ani napadány škůdci, jako je to běžné u dřeva.

Proč je konopí využívané ?

Ve stavebnictví se využívá velké množství stavebních materiálů s vynikajícími vlastnostmi. Jejich výroba má však přímé či nepřímé dopady na životní prostředí, stejně jako výrobky z těchto materiálů. Například na vytvoření vláken pro minerální izolaci jsou nezbytné taveniny z kamene teploty 1 600 ° C; na srovnání: konopné rohože se tepelně stabilizují při teplotě 150 až 160 ° C. Dalším srovnáním může být množství výrobních emisí při zpracování ropných produktů pro výrobu syntetických materiálů oproti voňavé práci při sušení a "lámání" rostlinných surovin.

Materiály rostlinného původu nejsou na stavbách žádnou novinkou, spíše naopak. V minulosti se používaly mnohem častěji, protože byly snadno dostupné a levné. Není divu, že mnohé z nich v současnosti prožívají velký návrat. Konopí má v Evropě již tisíciletou tradici. Výhodou je jeho krátké vegetační období - v některých oblastech jej lze sklízet až dvakrát ročně. Pro technické účely se využívá konopí seté, z něhož se vyrábí stavební izolace.

Na využití materiálů ve stavebnictví jsou nejdůležitější jejich mechanické a stavebně-fyzikální vlastnosti a zpracovatelnost. Při tepelných izolacích pochopitelně i jejich teplotně-technické vlastnosti.

Základní parametry a vlastnosti konopí

Tepelně izolační parametry λD = 0,040 W / (m. K) (Termo-Konopí),
* neobsahuje přídavné látky, které by poškozovali životní prostředí,
* použití izolací z konopí stejně i montáž neohrožuje zdraví těch, co s ním manipulují nebo žijí,
* nebyl zjištěn růst plísní,
* příjemně voní,
* při manipulaci nedráždí pokožku,
* má ​​výborné difuzní vlastnosti, a tak přirozeně reguluje vlhkost v interiéru,
* zdravá a příjemné klima v obytných místnostech,
* konopná vlákna neobsahují bílkoviny, a tak není nutná ochrana proti škůdcům, molům,
* tvarová stálost,
* konopné izolace se již osvědčily při stavbě domů (sruby DREVODOM Rajec).

Pokud budeme hodnotit vlastnosti konopí ve stavebnictví, přijdeme k závěru, že výhody použití převládají nad nevýhodami. Klady, t. j. pružnost, výborné tepelně-izolační vlastnosti, vysoké akumulační schopnosti, vysoká difúzní propustnost, schopnost redistribuce vlhkosti, výborné akustické vlastnosti, přirozené a zdravé vnitřní klima, lehké a zdraví neškodné zpracování a manipulace, odolnost proti plísním a škůdcům, staví konopnou izolaci do pozice významného, ekologicky prospěšného a tradičního materiálu.

Tepelné izolace z konopí

Konopné vlákno má vynikající vlastnosti, které je možné využít i pro účely zateplení budov. Z lýkových vláken je nejjemnější a nejměkčí, přičemž vykazuje vysokou pevnost v tahu. Příčný řez vlákna má tvar nepravidelného pětiúhelníku a uvnitř je vyplněno vzduchem, zadrží více než 95% UV-záření a má vysokou odolnost vůči teplu. Při 370 °C mění barvu a při 1000 °C uhelnatí avšak nevzplane. Obsah kyslíku v konopném vláknu nedovoluje tvorbu anaerobních bakterií.

Izolace z technického konopí patří k přírodním materiálům, které neobsahují škodlivé látky. Vyrábějí se z konopných vláken s přidáním uhličitanu sodného pro zlepšení odolnosti proti ohni. Při výrobě tepelných izolací z konopí se vlákno s určitými parametry zpracovává do podoby panelových rohožovitých útvarů různé tloušťky a hustoty. Kromě vnitřních izolací se vyrábějí i fasádní desky na vnější zateplení budov.

Konopné izolace jsou vhodné zejména na zaizolování konstrukcí střech na stavebních objektech vyhotovených z přírodních materiálů nezávisle na tom, zda jde o novostavbu nebo starší dům. . Izolace z technického konopí se ukládá mezi krokve. Na to, aby byla izolace správně umístěna, třeba předem změřit světlou vzdálenost mezi krokvemi nebo trámy a připočítat 2 až 3 cm. Takto zhotovená rohož lépe těsní a zároveň eliminuje výskyt tepelných mostů. Konopné rohože a role jsou difuzně otevřeným materiálem, který zaručí příjemné klima v interiéru. Letní ochranu proti vysokým teplotám zaručí schopnost technického konopí tlumit teplotu s časovým posunem (tlumení teplotní amplitudy).

Konopná tepelné izolace lze použít ve všech stavbách obecně jako ekvivalent minerální tepelné izolace. Ideální použití této izolace je v dřevostavbách a krovů běžných staveb, kde se dá výhodně využít difuzně otevřená skladba. Skladba s Konopnou izolací je podstatně bezpečnější vzhledem k redistribuci vlhkosti. Násobně více vlhkosti je schopna z konstrukce odvést a odvětrat. Pochopitelnou podmínkou však zůstává sledování výskytu nadměrné vlhkosti v konstrukci, použití parozábrany a funkčního vnějšího odvětrání.

Vlastnosti konopných izolací

* odolnost proti vlhkosti a kapilární vlastnosti při odvádění vody
* možnosti uplatnění v difúzně otevřených konstrukcích s parobrzdná systémy
* izoluje v zimě a v létě klimatizuje
* zajišťuje fázový posun vnikání tepla do objektu
* aplikace a pracovní postupy totožné s konvenčními materiály
* manipulace je příjemná, bez nebezpečí poškození kůže a dýchacích cest
* uplatnění v široké škále konstrukcí v novostavbách i starších domech
* zajišťuje dobré mikroklima s přirozenou ochranou proti plísním, hnilobě, hlodavcům a hmyzu
* dokonale izoluje a vytváří zdravé prostředí v interiérech domů
* antistatické účinky.

Součinitel tepelné vodivosti je 0,038-0,040 W / (mK), stupeň hořlavosti DIN - B1-B2, faktor difúzního odporu - 1-2. Důležitým indikátorem opravdové energetické jsou však i náklady a náročnost při výrobě. Pokud na výrobu 1 kg polypropylenu je potřeba až 80 MJ energie, na skelné vlákno cca 35 MJ, na kilogram konopné izolace stačí pouze 5 MJ spotřebované energie.

Tepelná vodivost konopí

Nejdůležitější vlastností tepelné izolace je její tepelná vodivost, respektive součinitel tepelné vodivosti. Tento parametr se při různých materiálech liší. Pokud jím vydělíme tloušťku izolantu, zjistíme dílčí tepelný odpor izolační vrstvy. Můžeme tedy zvolit různé materiály a výsledný tepelný odpor ovlivňovat jejich tloušťce. Obrácenou hodnotou je dnes uváděn součinitel prostupu tepla (U), který má být podle současné normy například u zdi v lehké konstrukci 0,3 W / (m2. K). Normou doporučená hodnota je 0,2 W / (m2. K). Pokud například bude chtít zhotovitel v ČR splnit podmínky dotačního prog *šéf* ramu Zelená úsporám a postavit nízkoenergetický dům, jeho hodnota by měla být ještě nižší, při pasivních domech dokonce nižší než 0,15 W / (m2. K). Celkový návrh a posouzení je však mnohem složitější a záleží na mnoha dalších aspektech.

Mechanické vlastnosti

Konopné izolace jsou díky houževnatosti konopného vlákna dostatečně pružné, po krátkodobém stisknutí se vrátí do původního tvaru. Tuto vlastnost oceníme zejména při montáži, kdy se nevyhneme zmáčknutí rohoží při vkládání mezi konstrukční prvky. Zároveň si dlouhodobě udržují svůj tvar, takže nedochází k jejich usedání a nevznikají nežádoucí dutiny v místech, kde měla být izolace.
Při zatížitelných izolacích je důležitá jejich pevnost (od ní závisí míra stlačení při dlouhodobém zatížení) a dynamická tuhost, od níž závisí akustický útlum.

Při laboratorních stanoveních mechanických vlastností se při deskách s objemovou hmotností 112 kg/m3 zjistila hodnota napětí při 10-procentní deformaci 3 6,9 kPa a dynamická tuhost 20,8 MPa / m. Tyto hodnoty ukazují, že konopné desky s objemovou hmotností více než 100 kg/m3 lze velmi dobře využít do lehkých i těžkých plovoucích podlahových konstrukcí.

Akustické vlastnosti

Přírodní vlákna jsou ohebné a houževnaté. Jsou schopny vibrovat na stejné frekvenci se zvukovými vlnami. Vlákna nejsou vzájemně spojeny, v izolačních rohožích vytvářejí volnou strukturu a vlivem vibrací navíc dochází ke tření mezi vlákny. Dlouhé, pružné, houževnaté vlákna svým chováním v struktuře výrazně oslabují intenzitu zvukových vln. Tyto fakta jsou předpokladem pro použití konopných izolací jako kvalitních akustických izolací sendvičových skladeb na útlum vzduchové zvučnosti. Oficiálně laboratorní měření však dosud nejsou k dispozici.

Na rozdíl od toho je použití konopných desek jako kročejové izolace podpořeny zkoumáním jejich mechanických vlastností (viz odstavec mechanické vlastnosti). Závěrem lze konstatovat, že použití technického konopí jako akustické izolace je přinejmenším srovnatelné s jeho hlavním konkurentem - minerální izolací.

Hořlavost

Dle ČSN EN 13501-1: 2007 je konopné izolace podle reakce na oheň zařazena do třídy E, což znamená hořlavý materiál v kontaktu s plamenem. S tímto problémem se dá celkem jednoduše vyrovnat uzavřením požárně odolným obkladem s příslušnou atestací, při nosných prvcích dřevostaveb je nutné použít certifikovanou skladbu s odpovídající požární odolností. Tyto certifikované skladby a systémy nabízejí výrobci různých stavebních materiálů a určit tu nejvýhodnější je věcí správného návrhu. Jisté omezení pro použití konopné izolace plynou na základě požární normy pro významnější stavby, například nemocnice, školy a podobně, kde je na požárně odolné konstrukce předepsané použití nehořlavých materiálů. Konopné izolace lze bez obtíží použít při většině běžných staveb.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host