Bortanické zařazení konopí

Odpovědět
Tibeth
Administrátor fóra
Reactions:
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 27. dub 2017 21:26:32

Bortanické zařazení konopí

Příspěvek od Tibeth » stř 05. črc 2017 7:18:02

PSFix_20170705_064038.jpeg
Botanické zařazení konopí *leaf2*

V botanickém názvosloví je konopí zařazeno do řádu Urticales (kopřivovité), kam patří mimo jiné i chmel (Humulus lupulus L.). Obvykle je zařazeno do čeledi pod rodovým názvem Cannabaceae (konopovité), ačkoli někteří upřednostňují zařazení mezi Moraceae (morušovité), kam patří i moruše. Botanici se neshodují v názoru, zda existuje jeden či více druhů konopí. Ať už to je jakkoli, všechny druhy kříženého konopí vytvářejí výnosné hybridní potomky, již jsou všeobecně klasifikováni jako jeden rod s nejméně jedním hlavním poddruhem. Má mnoho neindefikovatelných semenných linií, kultivarů a stovky místních názvů.

Oficiální vědecký název rostliny je Cannabis sativa L., odvozený z řeckého cannabis a latinského sativa, což znamená užitečný. Úplný vědecký název poprvé zaznamenal v roce 60 n.l. Dioscrides, později jej převzal Carl Linné do svého kompendia Species Plantarum (Druhy rostlin) vydané v roce 1753. Encyklopedie z roku 1783 uvádí jako specifickou rostlinu druh Cannabis indica, pojmenovanou na počest Indie, předpokládané kolébky nižší, slně pryskyřičnaté odrůdy se silnějším stvolem. Třetí variantou je Cannabis ruderalis, velice silná, ale komerčně nepříliš cenná odrůda.

Konopí je robustní jednoletá rostlina, pěstuje se ze semen. Obvykle dosahuje výšky jednoho až pěti metrů.
Má pevný centrální stvol s oválným, až čtvercovým průřezem, více či méně hustým podélným drážkováním a s kolénky v místech, kde vyrůstají listy.
Jeho štíhlý dřevnatý stonek dorůstá průměrů šesti až dvaceti milimetrů a jeho kůra skrývá dlouhá, kvalitní lýková vlákna. Pokud konopí pěstujeme v příliš těsném prostoru, tedy pěstujeme-li je pro vlákna, ke konci sezony vidíme, že dospělá rostlina zratí téměř všechny listy, zůstanou jen tu a tam na vrcholku. Naopak, poskytneme-li rostlině dostatek volného prostoru (při pěstování pro léčebné účely nebo na semeno), vytvoří veliké množství tlustých větví a listů, centrální stonek dosáhne průměru tří až šestí centimetrů a jeho kůra je velmi pevná. Postranní větve vyrůstají nad očky listů a rozprostírají se tak, že rostlina připomíná vánoční stromek.

Typický palmovitý list konopí je složen z pěti až osmi sytě zelených lístků. Jejich vrchní strana má sytý tmavý odstín, spodní je světlejší. Každý z lístků má vroubkovaný okraj. Prostřední lístek každého listu je největší, dorůstá délky 5-15 centimetrů a šířky 1-3 centrimetry. Širší listy jsou charakteristické pro indický druh, štíhlejší pro druh sativa. Rostliny druhu indica jsou dále typické kratšími a tlustšími stonky a hustším rozvětvením s tlustými listy.
Listy rostou laterálně v párech proti sobě na střídavých stranách stvolu, vyjma vrcholků větví, na nichž jsou osamělé listy a květenství. Většina živin, které rostlina potřebuje ke správnému vývoji, je obsažena v listech.

zdroj: Konopí pro zdraví (Chris Conrad)

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host