PĚSTOVÁNÍ KONOPÍ : SEMÍNKA VS. KLONY

Odpovědět
Tibeth
Administrátor fóra
Reactions:
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 27. dub 2017 21:26:32

PĚSTOVÁNÍ KONOPÍ : SEMÍNKA VS. KLONY

Příspěvek od Tibeth » ned 02. črc 2017 1:57:04

SEMÍNKA VS. KLONY

Pěstitelé často mluví o pěstování z klonů. Klon je řez mateční rostliny a jak popisuje Wikipedia také jakýkoliv organismus, který je geneticky identický s organismem ze kterého pochází ( ze svého rodiče ).

Výhoda se zdá být jasná, při pěstování uvnitř zkrátíte celý cyklus klidně až o měsíc i déle, a pokud se jedná o prověřeného prodejce řezů, víte jakou odrůdu máte a co můžete očekávat.

Na druhé straně jsou pěstitelé, kteří upřednostňují originální semínka konopí před řezy. Jejich častým argumentem je že rostlina jako konopí nebyla nikdy “navržena” k tomu, aby byla udržována často roky a roky ve vegetativním stavu. Jelikož tyto rostliny v přírodě nežijí déle než rok mohou tak být dlouhodobě stresováni různými změnami v klimatu, nemocemi a to vše bohužel ovlivňuje genetiku mateční rostliny i jejich potomků. Původní ( mateční ) rostlina bude mít také vždy větší výnos než její klony a tento rozdíl se dále může zvětšovat časem jak rostlina stárne.

Dalším důležitým rozdílem je, že rostliny ze semínek tvoří daleko lepší kořenový systém než rostliny z řezů, obzvláště jde pak o hlavní kořen, který je pro rostlinu velice důležitý a slouží k přežití, ať už kvůli stabilitě v substrátu nebo při hledání vody a živin v hlíně. Řez jako takový nikdy nemůže vytvořit ten první hlavní a tak i nejsilnější kořen potřebný pro růst.


Co můžete očekávat při

pěstování z klonů?

Klony mají svůj důvod, většinou vám zaručí rychlejší sklizeň hlavně z důvodu, že rostlina začíná svůj cyklus později. Ušetřený čas ale ještě nemusí znamenat pěkné výsledky při sklizni. Jak už bylo řečeno u klonů můžete očekávat, že vyroste rostlina stejná jako její mateční rostlina, bohužel si nemůžete být jistí věcmi, které vidět nejsou jako náchylnost k nemocím, škůdcům či to jak bude rostlina stresována apod.

Pokud je o ně staráno dobře, a žádné problémy nenastávají, klon může být velice užitečný. Nepřerušeovaný růst rostlin může přinést bezvadné výsledky i když se občas stane, že vás klon zklame a budete tak smutní z času, který jste rostlině dali a který se vám už nevrátí.

Pěstování ze semen může být trochu dražší, ale obecně se dá očekávat kvalitnější sklizeň. Na konec je na každém aby posoudil své schopnosti a rozhodl zda je pro něj lepší pěstovat z klonů nebo semen.

Když na to dojde, dá se říct že klony jsou tak trochu jako “fast food” 🙂 ve světě konopí. Více množství na úkor kvality

Plusy:

cenově dostupné kvalitní genetiky
zaručené samičí pohlaví
dostatečně prokořeněné rostliny, odolnější vůči počátečnímu stresu při nevhodné manipulaci
vhodné pro začínající
uniformita – vhodnost k ucelenému vyplnění prostoru při indoor pěstování
vhodné pro SOG a SCROG kultivace

Mínusy:

omezený výběr na dostupné a kvalitní matkáře
omezený výběr genů


Co můžete očekávat při

pěstování ze semen?

Semínka jsou přírodní. Rostliny z nich jsou předvídatelné a každá seriózní banka vám může nabídnout blízký pohled na to jak rostlina bude vypadat, růst a také jak kvalitní úrodu můžete očekávat.

První generace rostliny, která bude pocházet ze semínka je a vždy bude silnější a plodnější než jakýkoliv její další klon a u plno semen i silnější než klony dostupné na trhu. Pozdější generace mají tendence ztrácet svou sílu. Čistota a kvalita sklizně rostlin první generace, to je něco co distributoři klonů nebudou moci nikdy zaručit.

Pokud jste přesvědčeni, že vám klony ušetří čas a nabídnou palice dříve, zvažte také širokou nabídku dnes už velice kvalitních autoflowering odrůd, které často končí svůj životní cyklus po 9- 10 týdnech života. Další možností je zakoupení feminizovaných semen rostliny s extra krátkou dobou květu.

Jedna z dalších možných nevýhod může být klíčivost semínek. Šance na vyklíčení se ale zvyšuje správným postupem při klíčení.

Plusy:

velký výběr genetiky z široké nabídky semenných bank
z regulérních semen možnost získání geneticky kvalitního jedince pro budoucí zamatkování
možnost zakoupení feminizovaných semen se zaručeným samičím pohlavím, která jsou vhodná pro začínající

Mínusy:

ne vždy za daných podmínek vyklíčí všechna semena (% klíčivosti)
nutnost dodržení vhodných podmínek při klíčení
delší doba růstu v porovnání s klony, nevýhoda při indooru
u regulérních semen možnost obojího pohlaví (Samec x Samice)
možnost hermafroditismu a to i u feminizovaných semen vlivem stresu
neuniformita jednotlivých rostlin

Upozornění ! Veškeré informace z tohoto článku slouží jen ke studijním účelům a neslouží jako návod či podporování kriminální činnosti. Veškeré informace smějí být užívány pouze v rámci zákona. Upozorňujeme, že výsev a pěstování konopí s obsahem THC větším než 0,3% není v České republice možné. Informace zde v žádném případě neslouží jako návod k protizákonnému chování.

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host